Svátek

Informace

Policie ČR

Olomoucký Kraj

Czech Point

Epusa

Partnerství pro rozvoj venkova

Program obnovy venkova

Turistický portál

Obec Špičky

Špičky 56

Hustopeče nad Bečvou

753 66


E-mail: ou.spicky@tiscali.cz

Tel.: 581 030 181

Home >> Obec

Obec Špičky

Od roku 1976 náležely Špičky pod střediskovou obec Hustopeče nad Bečvou, kam byly v rámci integrace obcí zařazeny. Samostatnost znovu získaly od roku 1992. V roce 2002 byly obci uděleny obecní symboly znak a prapor. Znak tvoří modro - zlatý pilovitě dělený štít.


V současné době zde žije cca 300 obyvatel ve 103 nemovitostech. Některé nemovitosti nejsou celoročně obydlené a jsou využívány k rekreačním účelům.

Obec postupně ztrácí charakter zemědělské vesnice. Pracovní příležitosti poskytuje ZOD Černotín, E-Technik Milotice nad Bečvou a Mosaic Kunčice. Další pracovní příležitosti lze nalézt v Hustopečích nad Bečvou a v nedalekých městech Hranice, Nový Jičín a Valašské Meziříčí.

Dominantou obce je farní kostel svatého Šimona a Judy, který je umístěn na nejvyšším bodě obce Špičky. Ve středu obce se nachází, v nedávné době zrekonstruovaný, kulturní dům, v jehož prostorách byl v roce 2010 přestavěn zdevastovaný byt na moderně vybavené volnočasové centrum.

Za kulturním domem se nachází víceúčelové sportovní hřiště s umělým travním povrchem, které bylo v roce 2011 doplněno o dětský koutek s prolézačkou a pérovými houpačkami. Součástí kulturního domu je nekuřácké pohostinství.

V budově bývalé školy se nachází obecní úřad, malá společenská místnost a knihovna. V obci jsou dva obchody se smíšeným zbožím – jeden i s nedělním prodejem. Využívána nejen místními obyvateli je sušárna, kde se kromě sušení ovoce vaří povidla.


Dnes má obec jen mateřskou školu s kapacitou 20 dětí. Základní škola byla zrušena v roce 1977 a tak za vzděláním dojíždějí místní děti do Hustopečí nad Bečvou, Bělotína a Hranic.


Obec byla plynofikována v roce 2000, postupně byly opraveny všechny místní komunikace, které mají asfaltový povrch. V současné době pokračují práce na vybudování chodníků na místním hřbitově a na podzim bude opravena hřbitovní márnice .


Autobusové spojení s nedalekými Hranicemi je zajištěno přímo ze středu obce. K vesnici patří také železniční zastávka vzdálená cca 1 km od středu obce, která je umístěna na trati Hranice - Valašské Meziříčí.

Obec špičky je z hlediska počtu obyvatel malou obcí. Přesto zde vykazuje aktivní činnost Spolek špičských žen, Sbor dobrovolných hasičů a Myslivecké sdružení Hejné.